ייעוץ לנוער ולמשפחה בנושא אלכוהול - שתייה, התבגרות, מניעה ונוער עולה

 
גיל ההתבגרות הוא שלב התפתחותי שבמהלכו מנסה המתבגר לגבש את זהותו האישית. שלב זה מלווה בהתמודדויות ובתהליכים רבים, המעלים על פני השטח קונפליקטים הקשורים למשל, לבדיקה מחדש את יחסיו של המתבגר עם משפחתו, יחסיו עם קבוצת הגיל שלו, יחסיו עם בני המין השני, בדיקת גבולות בכלל ועוד. בנוסף, קיימות בגיל זה דרישות הולכות וגוברות בתחום הלימודי והחברתי המלוות בציפיות להצלחה. כל אלו יוצרים לעיתים אצל המתבגר תחושה של לחץ וקושי רב  בהתמודדות היומיומית.
 
מאחר ומדובר בשלב של מעבר מתלות לעצמאות, קיימת נטייה אצל המתבגרים להסתיר קשיים ולהימנע מלבקש עזרה ממבוגרים. המתבגר חש, בדרך כלל, שאין מי שיכול להבינו ולסייע בידו. קבוצת הגיל הופכת, איפוא, להיות קבוצת ההתייחסות המשמעותית בגיל ההתבגרות, ומהווה מקור לביטחון ולתמיכה רגשית. זה המקום שאפשר לדבר בו, להעיז ולהתנסות אך במקביל, זה גם המקום בו קיים לחץ קבוצתי והכתבת דפוסי התנהגות. דפוסים המשפיעים על התנהגות המתבגר המוכן לעשות הרבה למען תחושת השייכות החברתית.
 
כשמדובר בנוער עולה, הבעיות שעימם מתמודד המתבגר קשות ומורכבות הרבה יותר. מלבד המשימות הנורמטיביות של גיל ההתבגרות קיימת התמודדות עם גיבוש הזהות שלו כישראלי  והתמודדות עם תחושת השייכות. הרצון להשתלב בחברה הישראלית ולהצליח, נתקל בדרך כלל בתחושת דחייה, על רקע היותו יוצא מדינות חבר העמים או יוצא אתיופיה, המותיר את המתבגר עם תחושת ניכור, זעם ותסכול עמוק, ללא יכולת לקבל תמיכה מהוריו העסוקים בקשיי הסתגלותם. מצב זה מעצים את חשיבות קבוצת החברים כמקור לתחושת שייכות ובטחון.

אלכוהול – בעיה הולכת וגדלה

שעות רבות מבלה המתבגר עם קבוצת החברים, כאשר שתיית אלכוהול הופכת לחלק נורמטיבי מבילוי שעות הפנאי ומתחושת השייכות החברתית. במקרים רבים משמשת השתייה דרך לפורקן ולהתמודדות עם קשיים ובעיות. תופעה זו הולכת ומתרחבת ותופשת תאוצה  בקרב כל שכבות הנוער במיוחד בקרב נוער עולה, זאת מאחר וקיימת כיום זמינות רבה לאלכוהול, המלווה בחוסר מודעות לסכנות ולנזקים הנלווים לכך. השתייה החברתית מתחילה בדרך כלל עקב סקרנות, חיקוי, לחץ חברתי, רצון להשתייך ולהיות גדול. בני הנוער מעודדים אחד את השני לנסות כוחם בשתייה מופרזת כדי לבחון את גבול היכולת שלהם וגבול הסיכון אותו הם מוכנים לקחת. התנהגות זו עונה על הצורך, התואם את גילם, ליטול סיכונים ולפרוץ גבולות.
 
שתייה עלולה להסתיים אצל חלק מהמתנסים בתלות נפשית וגופנית. קיים סיכון רב להתפתחות בעיית שתייה כאשר המתבגר חש כי שתיית אלכוהול  גורמת לו לתחושת שחרור ומהווה פתרון לבעיות עמן הוא מתמודד, כמו דימוי עצמי, מתח , לחץ, עצב, ייאוש ועוד. בקרב בני נוער עולה, בעיקר יוצאי מדינות חבר העמים ויוצאי אתיופיה, הבעיה חריפה במיוחד מאחר והשתייה נתפשת לרוב כנורמה חברתית, לגיטימית, המשמשת כנתיב בריחה מבעיות רגשיות הקשורות לקשיי ההסתגלות.
 
לעיתים קרובות אנו נתקלים בחוסר מודעות בקרב ציבור ההורים להיקף בעיית השתייה בקרב ילדיהם. הבעיה צפה על פני השטח רק לאחר אירועי שיכרות, אלימות והידרדרות בתפקוד. ברור כי להורים יש חלק חשוב ומשמעותי בתהליך המניעה, כגורם השפעה ישיר. ברור כי הורים חייבים להיות מעורבים!

מה נעשה בשטח ולאן ניתן לפנות?

 
היחידה לטיפול בנפגעי אלכוהול בעמותת "אפשר", המתמחה בנושאים אלו מקיימת מגוון פעילויות בקרב בני נוער, אנשי מקצוע והורים:
  • פרויקט ארצי במימון ובשיתוף המשרד לקליטת עלייה ומשרד הרווחה, להפעלת קבוצות מניעה לנוער עולה.
  • הרצאות וסדנאות לאנשי מקצוע, להורים ולבני נוער, בנושאי שתיית אלכוהול בגיל ההתבגרות - מתן מידע, עצות ודרכים לאיתור ולהתמודדות.
  • הפעלת תחנות ייעוץ בנושא אלכוהול. התחנות מיועדות להורים, לבני נוער ולאנשי מקצוע. השרות כולל מתן מידע, ייעוץ והדרכה, אבחון חומרת הבעיה והמלצות להמשך טיפול. השרות ניתן על ידי אנשי טיפול מקצועיים המתמחים בטיפול בבני נוער.

לפרטים נוספים ולכל מידע נוסף:

טל. 03-6733228       efsharrg@netvision.net.il