ייעוץ לנוער ולמשפחה בנושא הימורים

 
גיל ההתבגרות הוא שלב התפתחותי שבמהלכו מנסה המתבגר לגבש את זהותו האישית. שלב זה מלווה בהתמודדויות ובתהליכים רבים, המעלים על פני השטח קונפליקטים הקשורים למשל, לבדיקה מחדש את יחסיו של המתבגר עם משפחתו, יחסיו עם קבוצת הגיל שלו, יחסיו עם בני המין השני, בדיקת גבולות בכלל ועוד. בנוסף, קיימות בגיל זה דרישות הולכות וגוברות בתחום הלימודי והחברתי המלוות בציפיות להצלחה. כל אלו יוצרים לעיתים אצל המתבגר תחושה של לחץ וקושי רב בהתמודדות היומיומית.
 
מאחר ומדובר בשלב של מעבר מתלות לעצמאות, קיימת נטייה אצל המתבגרים להסתיר קשיים ולהימנע מלבקש עזרה ממבוגרים. המתבגר חש, בדרך כלל, שאין מי שיכול להבינו ולסייע בידו. קבוצת הגיל הופכת, איפא, להיות קבוצת ההתייחסות המשמעותית בגיל ההתבגרות, ומהווה מקור לביטחון ולתמיכה רגשית. זה המקום שאפשר לדבר בו, להעיז ולהתנסות אך במקביל, זה גם המקום בו קיים לחץ קבוצתי והכתבת דפוסי התנהגות. דפוסים המשפיעים על התנהגות המתבגר המוכן לעשות הרבה למען תחושת השייכות החברתית.
 
כשמדובר בנוער עולה, הבעיות שעימם מתמודד המתבגר קשות ומורכבות הרבה יותר. מלבד המשימות הנורמטיביות של גיל ההתבגרות קיימת התמודדות עם גיבוש הזהות שלו כישראלי והתמודדות עם תחושת השייכות. הרצון להשתלב בחברה הישראלית ולהצליח, נתקל בדרך כלל בתחושת דחייה, על רקע היותו יוצא מדינות חבר העמים או יוצא אתיופיה, המותיר את המתבגר עם תחושת ניכור, זעם ותסכול עמוק, ללא יכולת לקבל תמיכה מהוריו העסוקים בקשיי הסתגלותם. מצב זה מעצים את חשיבות קבוצת החברים כמקור לתחושת שייכות ובטחון. 

הימורים – בעיה הולכת וגדלה

 שעות רבות מבלה המתבגר עם קבוצת החברים, כאשר משחקי הימורים הופכים לחלק נורמטיבי מבילוי שעות הפנאי ומתחושת השייכות החברתית. במקרים רבים משמשים משחקי ההימורים דרך לפורקן ולהתמודדות עם קשיים ובעיות. תופעה זו הולכת ומתרחבת ותופשת תאוצה בקרב כל שכבות הנוער במיוחד בקרב נוער עולה, זאת מאחר וקיימים כיום סוגים רבים של משחקי הימורים "חוקיים" שלכאורה נראים בלתי מזיקים.  בני נוער מתחילים להמר בדרך כלל בעקבות סקרנות, חיקוי, לחץ חברתי, רצון להשתייך ולהיות גדול. בני הנוער מעודדים אחד את השני להתנסות כדי לבחון את גבול הסיכון אותו הם מוכנים לקחת. התנהגות זו עונה על הצורך, התואם את גילם, ליטול סיכונים, לפרוץ גבולות ולחקות את פעילות המבוגרים.
 
הימורים עלולים להוביל אצל חלק מהמתנסים לתלות נפשית וגופנית. קיים סיכון רב להתפתחות בעיית התמכרות להימורים כאשר המתבגר חש כי הימורים גורמים לו לתחושת שחרור ומהווה פתרון לבעיות עמן הוא מתמודד, כמו דימוי עצמי, מתח , לחץ, עצב, ייאוש ועוד.
לעיתים קרובות אנו נתקלים בחוסר מודעות בקרב ציבור ההורים להיקף בעיית ההימורים בקרב ילדיהם. הבעיה צפה על פני השטח רק לאחר הפסדי כספים, גניבות מהבית והידרדרות בתפקוד. ברור כי להורים יש חלק חשוב ומשמעותי בתהליך המניעה, כגורם השפעה ישיר. ברור כי הורים חייבים להיות מעורבים ! 

מה נעשה בשטח ולאן ניתן לפנות ?

 היחידה לטיפול בנפגעי הימורים בעמותת "אפשר", המתמחה בנושאים אלו, מקיימת מגוון פעילויות בקרב בני נוער, אנשי מקצוע והורים:
 
1. הרצאות וסדנאות לאנשי מקצוע, להורים ולבני נוער, בנושאי משחקי הימורים בגיל ההתבגרות - מתן מידע, עצות ודרכים לאיתור ולהתמודדות.
2. הפעלת תחנות ייעוץ בנושא הימורים. התחנות מיועדות להורים, לבני נוער ולאנשי מקצוע. השרות כולל מתן מידע, ייעוץ והדרכה, אבחון חומרת הבעיה והמלצות להמשך טיפול.  השרות ניתן על ידי אנשי טיפול מקצועיים המתמחים בטיפול בבני נוער.
 
לפרטים נוספים ולכל מידע אחר:
 
דניאלה ישורון- רכזת מניעה והסברה
 
נייד: 052-3631104

משרדי היחידה: 03-6733228         דוא"ל:    efsharrg@netvision.net.il